Break dance

Breakdance, také známý jako breaking nebo b-boying, je bezkontaktní, akrobatický druh tance street dance. Tanečník se nazývá b-boy, tanečnice b-girl. Breakdance je jednou ze čtyř základních částí kultury hip hopu (další jsou rap, DJing a graffiti). Vyvinul se mezi afro-americkou mládeží v Jižním Bronxu v New Yorku a v Los Angeles na začátku 70. let. Breakdance je populární hlavně u mládeže.


Break dance se skládá z následujících tanečních prvků:
Toprock – základní krok prováděný na nohách. Každý tanečník má svůj styl.
Uprock – krok používaný při náznaku souboje, vypadá jako akční scéna z kung-fu filmu.
Footwork – tanečník je na všech čtyřech a dělá různé prvky na zemi.
Freezes – různá zastavení v krkolomných pozicích. Většinou se dotýkají země pouze ruce.
Power moves – nejznámější projev breakingu. Zahrnuje veškeré točivé pohyby, vzdáleně vypadající jako gymnastiky, ale jejich původ je velmi rozmanitý – například točení na hlavě, vrtulník, želva, vzdušná kola, air tracky atd.
Acrobatics – akrobacie velice podobná jako ji známe z gymnastiky, nedbá ale na přesnost, spíš na design a „nejvychytaněj­ší“ prvky.

am_breakdance.jpg Každý tanečník nebo tanečnice má vlastní styl a vlastní taneční prvky. Vymýšlení nových prvků vyžaduje značnou dávku fantazie a kreativity, což je jakousi „výzvou“ pro každého tanečníka. Originalita je jedním ze základních rysů špičkového tanečníka. Každý tanečník musí mít dobré držení těla.

Často je také s breakdance spojováno přehnané nebezpečí, ale zkušení tanečníci potvrzují, že ke zranění dochází výjimečně a většinou z nedbalosti. Například bojové sporty na tom jsou v tomto ohledu rizikovější.

V breakdance se pořádají soutěže (souboje, „battly“), od lokální úrovně po tzv. Battle of the Year (Souboj roku; BOTY). Soutěží buď jednotlivci nebo skupiny (crew) o více členech. Battle se dělí na většinou 3–4 kola (rounds), po které má každý b-boy svůj vstup. Každé kolo trvá maximálně několik desítek sekund (není striktně omezeno), po které se tanečník snaží zaujmout svým stylem a předvést ty nejlepší a nejoriginálnější prvky z každé skupiny, pokud možno spojené do uceleného celku. Breakdance doprovází neoddělitelná hip-hopová hudba a funky hudba, která je často vhodně mixovaná tak, že se během battle vystřídá několik motivů, na které mohou tanečníci reagovat a přizpůsobit podle nich taneční styl. Soutěžící se navzájem nedostávají do přímého kontaktu (po skončení performance jednoho následuje kreace dalšího a tanečník, který není na řadě, zůstává na kraji taneční plochy), avšak samotný taneční styl každého z nich občas vykazuje provokující gesta směrem k oponentovi.

Lektořipřipravujeme
Délka lekce0 lekcí / 60 min.
Cena0 Kč na dítě
ÚroveňNáročnost kurzů
Termíny konání

Začátek kurzu:
Informace o přesném rozpisu lekcí naleznete ZDE.
Minimální počet účastníků v kurzu je 15 osob.


Nové kurzy vypisujeme vždy po zahájení předchozího kurzu.
Obsazenost Kurzu

Obsazenost kurzu: Informaci zda je kurz volný naleznete zde.

Místo konání

OLOMOUC:

Oblečení

Oblečení:

Důležité

Taneční studio neodpovídá za případné zranění přihlášeného, ani neproplácí pojištění při úrazu. Jako vhodný věk zájemců doporučujeme od 12 let.

Přihláškachci se přihlásit Kalendářtermíny kurzů
Šipkana základní kurz navazuje kurz pokračovací
Komentářeohlasy na kurzy

Hlavní partner tanečního studia: